ÇELİK KONSTRÜKSİYON

NEDEN ÇELİK YAPI?

               Çelik, maliyeti uygundur. Ön üretimli, fabrikasyon taşıyıcı elemanlar, düşük fiyata yüksek kalite sağlamakta ve inşaat süresini çok kısaltmaktadır. Çelik, taşıma kapasitesinin ağırlığına oranı en yüksek olan malzemedir. Çeliğin yüksek taşıma kapasitesi sayesinde çelik yapı elemanları, daha küçük kesit ve ölçülerde, daha hafif ve mükemmel kalitelerde üretilmektedir. Çelik yapılarda taşıyıcı eleman boyutları ahşap ve betona göre çok daha küçük olduğu için çok daha fazla kullanım alanı elde edilmektedir. Bu da yapı alanının daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Fiyat dengesi ve kısa yapım süreleri insanların daha erken yerleşmelerine imkan vererek daha az kira, maliyet avantajı elde etmelerine olanak vermektedir.

ÇELİK KONSTRÜKSİYON YAPI NEDİR?

               Tüm taşıyıcı sistemlerin çelikten üretildiği, özellikle deprem tehdidi taşıyan coğrafi bölgelerde tercih edilen, çoğunlukla çelik konstrüksiyon fabrika binaları, çelik konstrüksiyon hangar, çelik konstrüksiyon spor tesisleri, çelik konstrüksiyon depo ve çelik konstrüksiyon atölyelerde kullanılan, geniş açıklıklara ve yüksekliğe sahip çelik yapı sistemidir.

ÇELİK YAPILAR DEPREME KARŞI DAYANIKLI MIDIR?

               Çeliğin yüksek mukavemeti, esnekliği ve hafifliği depreme dayanıklı en iyi inşaat malzemesi olmasını sağlamaktadır. Çelik, aldığı darbelere karşı koyabilen ve kırılmadan hafif deformasyonlarla gelen darbeyi engelleyen bir malzemedir.

               Hafiftir. Yapının kütlesi ne kadar büyük olursa depremde etkileneceği kuvvet de o kadar büyük olacaktır. Deprem kuvvetini azaltacak tek unsur ise yapının hafifletilmesidir. Çelik evler betonarme yapılara oranla yaklaşık 5 kat daha hafiftir. Bu da binaya gelen deprem yükünü 5 kat azaltacaktır.

Ülkemizdeki kentleşmenin büyük çoğunluğu 1. ve 2. derecede deprem bölgesinde yoğunlaşmıştır. Buna oranla çelik konstrüksiyon yapı sistemlerine olan tercih geçmişte oldukça azdı. Çelik yapılar diğer taşıyıcı sistemlere göre çok üstün mekanik özelliklere , statik yeteneklere ve uygulama kolaylığına sahiptir. Çelik konstrüksiyon, hızlı, güvenli ve ekonomik olması ve belirli standartlara sahip olması nedeniyle hızla yaygınlaşan çelik yapı sistemidir.

Ekonomik Avantajlar

 • Büyük açıklıkların kolonsuz aşılması
 • Temel zemini zayıf nitelikli yapılar 
 • Deprem bölgelerindeki yapılar 
 • Taşıyıcı sistemleri özellik gösteren yapılar
 • Endüstriyel Yapılar
 • Portatif Yapılar 

Kullanım Kolaylıkları

 • Depreme dayanıklıdır.
 • Şekil değiştirebilme kabiliyeti vardır.
 • Ekonomiktir.
 • Zayıf (Problemli), zeminler üzerinde inşa edilebilir.
 • Projesiz, üretimi ve montajı yapılamaz. Kalifiye eleman gerektirir. 
 • Kalitesi, güvenilirliği yapı ömrü süresince kolayca kontrol edilebilir.
 • Bakım gerektirmez
 • Ekonomik ömrü 80-100 yıldır.
 • Amortisman değeri yüksektir.
 • Deprem sonra deforme olması halinde, sadece deforme olan parçalar değiştirilerek yapı ömrüne devam edilebilir.
 • Hızlı üretim ve montaj olanağı vardır.
 • Daha fazla kullanım alanı sağlar.
 • İkinci el değeri yüksektir.

FAALİYET ALANLARIMIZ

Çelik Konstrüksiyon

Çelik konstrüksiyon imalat-montaj hizmetleri, yapı sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Konvansiyonel veya geleneksel yapı projelerinde uygulanabilir. Kaliteli çelik malzemeler kullanılarak tasarlanan özel projelerle güçlü, dayanıklı ve uzun ömürlü yapılar elde edilir.

Özel Amaçlı Makina İmalatları

Ürüne göre özel dizayn, Otomatik kilitleme sistemi, Yüksek hassasiyet, Kesme ve soğutma sıvısı uygulama imkanı, Özel Hidrolik Presler, Teknik özelliklere ve ihtiyaca göre özel dizayn, Özel kalıp ve aparat uygulamaları, Yüksek otomasyon Teknik özelliklere ve ihtiyaca göre özel dizayn, Özel kalıp ve aparat uygulamaları, Yüksek otomasyon, Yatay ve dikey delik delme özelliği, Yüksek emniyet.

Sanayi Tesisleri Demontaj, Montaj ve Nakilleri

Sanayi Tesisleri Demontajı, Sanayi Tesisleri Montajları, Sanayi Tesisleri Malzeme Nakilleri.

Basınçlı Hava ve Buhar Tesisleri

Proses mühendisliği, Basınçlı hava tesisat ve proje uygulamaları, Basınçlı hava ile nakil hatları (jet-plus), Basınçlı hava tankları, Basınçlı havanın çiğ noktasına, indirilmesi ve kurutulması, Basınçlı hava merkezlerinin kurulması, dağıtımı ve depolanması.

Seramik, Granit ve Mermer Sektörü

Paslanmaz fermatasyon tankları, Paslanmaz mikserler, Paslanmaz eşanjör uygulamaları, Borulama, speratör, tank imalat ve montajları, Komple tesisat uygulamaları ve montajı.


Tesisat Uygulamaları

Tüm tesisat sistemlerinin birinci kalite malzeme ve işçilik ile standartlara uygun olarak anahtar teslim uygulamasının yapılması, devreye alınması ve işler vaziyette müşteriye teslim edilmesi. Isıtma tesisatı, Soğutma tesisatı, Havalandırma tesisatı, Yangın tesisatları, Basınçlı hava tesisatları.